گگ من با گاگول فرق دارد!

گگ من با گاگول فرق دارد!

نویسنده: ابراهیم کاظمی مقدم

«گگ من»، gag man در زبان فارسی به نام «کمدین» یا «بازیگر کمدی» است. به اصلاح کسی که مردم را می‌خنداند.

در این مقاله می‌خواهیم توصیه جناب عبید زاکانی که می‌فرماید: «رو مسخرگی پیشه کن…» را اندکی موشکافی کنیم و بفهمیم مسخرگی یا همان کمدی خودمان چیست، چه انواعی دارد و چطور مسخرگی پیشه کنیم و کمدین شویم اما گاگول نباشبم!

کمدین‌ها در ایران بیشتر با استنداپ‌کمدی، اجرا های فضای مجازی و فیلم و سریال مردم را سرگرم می‌کنند.

اجراهای کمدیین ها مردم را با استفاده از طنز و هجو و گاهی هزل می‌خنداند. در اینجا مجالی برای تعریف این موارد و بیان تفاوت‌های آنها نیست.

البته لازم به ذکر است که تفاوت گگ من با گاگول این است که گاگول بدون خواست خودش مردم را به خنده وادار می‌کند و کمدین خودش می‌خواهد این کار را بکند.

ما در ابن مقاله قصد داریم راه‌های خنداندن مردم به صورت خودآگاه را آموزش دهیم و تا حد ممکن از گاگول نشان دادن شما جلوگیری کنیم. پس با خیال راحت به مطالعه ادامه دهید.

همین اول بگویم، لطفا بحث را فلسفی نکنید و نپرسید آیا گاگول ها هم می‌توانند کمدین بشوند. نه چون نمی‌توانم پاسخ بدهم. چون اگر مثال بیاورم به بعضی‌ها، من‌جمله خودم بر می‌خورد.

برای تبدیل شدن به یک کمدین یا گگ من، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

۱. مطالعه کمدی: اگ مثل من تنبل هستید نترسید. لازم نیست حتما کتاب بخوانید.

تماشای اجراهای کمدی ایستاده (همان استنداپ کمدی خودمان)، سریال‌های کمدی، و فیلم‌های کمدی را از کمدین‌های مختلف برای درک انواع مختلف شوخی و زمان‌بندی کمدی یعنی مطالعه کمدی.

به همین راحتی. فقط کافی است بین خنده به علت این که خندیدید هم فکر کنید.

۲. نوشتن جوک: شروع به نوشتن جوک‌ها، داستان‌های خنده‌دار، و کمدی‌هایی که دیدید کنید. توی یک کمدین هم گیر نکنید و موضوعات و سبک‌های مختلف آزمایش کنید تا صدای کمدی خود را پیدا کنید.

۳. اجرا: خودتان را تست کنید. جوک‌هایی که در مورد دو نوشتید اجرا هم بکنید. تمرین کنید و تحت تاثیر واکنش‌های مخاطبان، ارائه خود را بهبود ببخشید.

ممکن است اوایلش به بخش‌هایی که خودتان فکر می‌کردید کلی خنده می‌گیرد، نخندند. ایرادی ندارد. یاد می‌گیرید.

۴. یادگیری از دیگران: از کمدین‌های با تجربه تماشا کنید و از اجراهای آن‌ها بیاموزید. به نحوه ارتباط برقرار کردن با مخاطبان و رسیدگی به کسانی که شوخی می‌کنند توجه کنید. تقلید در ابتدای مسیر اصلا ایرادی ندارد.

۵. کلاس‌ بروید: در نظر بگیرید که در کارگاه‌ها یا کلاس‌های کمدی ثبت‌نام کنید تا مهارت‌های خود را بیشتر کنید و بازخورد از کمدین‌های با تجربه دریافت کنید.

شاید بازخورد دوستان و خانواده زیاد نشان مهارت شما نباشد. (ببخشید، عذر می‌خوام ولی شاید ناخودآگاه دارید می‌خندانیدشان!)

۶. ساخت یک شخصیت: یک شخصیت کمدی ایجاد کنید که با سبک کمدی شما همخوانی داشته باشد.

این شخصیت می‌تواند به شما در برجسته شدن و ارتباط با مخاطبان کمک کند. مثال ملموس و بومی سازی شده اش را برایتان بگویم می‌شود جناب خان.

وقتی شخصیت ساخته شد و مخاطب با او آشنا شد دیگر لازم نیست خیلی شوخی کند. یک رامبد که بگوید کلی خنده از مخاطب گرفته!

۷. نوشتن و اجرا را ادامه دهید: کمدی هنری است که نیاز به تمرین مداوم دارد. به نوشتن مواد جدید و اجرای منظم ادامه دهید تا بهبود یابید. با دیدن برنامه‌های دهه هفتاد مهران مدیری و مقایسه‌اش با امروز او این نکته را کامل خواهید فهمید.

۸. با ضایع شدن کنار بیاید: ضایع شدن بخشی از دنیای کمدی است. هر شوخی به هدف نمی‌خورد و نه هر مخاطبی از شوخی‌های شما خوششان می‌آید.  از شکست‌ها درس بگیرید و ادامه دهید. همان که در مورد سوم گفتم.

۹. ارتباط برقرار کنید: در صنعت کمدی ارتباطات خود را بسازید. در رویدادهای کمدی شرکت کنید، با کمدین‌های دیگر ارتباط برقرار کنید و فرصت‌های همکاری را بررسی کنید. این اسمش پارتی نیست. پارتی همان ناخودآگاه به جایی رسیدن است و ارتباطات مثبت خودآگاه!

۱۰. نمایش‌های خود را ضبط کنید: اجراهای خود را ضبط کنید تا تحویل، زمان‌بندی و واکنش‌های مخاطبان خود را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند که به مرور بهبود یابید.

۱۱. پیشرفت کنید: کمدی ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما پایداری کلید موفقیت است. ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را به عنوان یک کمدین موفق معرفی کنید.

به خاطر داشته باشید که کمدی نسبی است و آنچه که یک مخاطب خنده‌دار می‌یابد، برای دیگری خنده‌دار نباشد. به سبک منحصر به فرد خود و تسلط بر تخصص خود وفادار بمانید تا به یک کمدین موفق تبدیل شوید.

و در پایان. گاگول نباشید.

پایان

برای مطالعه سایر مقالات اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=319171
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.