مردآزما چیست و در کجا پیدا می‌شود؟

مردآزما چیست و در کجا پیدا می‌شود؟

نویسنده: زهرا بزرگی

امروز می‌خواهیم وارد یه مرحله جدیدی از افسانه‌ها بشیم که قدری بیش‌تر از پیش ترسناک جلوه می‌کند….البته که ما اینقدر در این روزها چشم‌مان به خبرهای ترسناک و زامبی‌های کوید ۱۹ باز شده که شاید دیگر از این جور چیزها نترسیم.

اما دنیا همیشه ثابت کرده که تازه کجایش را دیدی؟!

پس برویم سراغ مرد آزمایِ افسانه  قصه‌مون.

مرد آزما با نام‌هایی چون مرده آزما، مرتزما، مندرآزما یا جوان آزما هم ازش اسم برده شده است. این موجود افسانه‌ای ممکن است در نقاط مختلف ایران با اسامی مختلف دیگه‌ای هم شناخته بشود.

در بسیاری از افسانه‌ها و داستان‌ها به این مسئله اشاره شده است که مرد آزما در ابتدا به شکل یک بز درشت هیکل ظاهر شده و شخص رو به مبارزه می‌طلبد.

از بطن این افسانه‌ها اینطور برداشت می‌شود که مرد آزما در ابتدا موجودی لاغر و باریک و زشت است  و عموماً افراد شجاع و مدعی پهلوانی رو به مبارزه می‌طلبد و به اصطلاح آن‌ها را رو محک می‌زند تا ثابت بشود ایا واقعاً پرزور هستند یا خیر.

پس ما تمامی دوستان قدرت طلب رو به این کارزار دعوت می‌کنیم!

همچنین در مواردی گفته شده است که اگر کسی با مردآزما دوست بشود، می‌تواند استفاده‌های فراوانی از آن ببرد از جمله پیدا کردن گمشده، پیشگویی، رفع مشکلات زندگی و غیره.

اما مرد آزما کجا پیدا می‌شود؟ در استان سیستان و بلوچستان.

 بسیاری از قدیمی‌ها معتقد بر این هستند که مردآزما رو یک‌بار دیدند. اغلب گفته شده موجود افسانه‌ای مردآزما در بیابان، خرابه یا گورستان‌ها در نیمه شب پیدا می‌شود.

در شمال کشور اغلب مردمی که تجربه دیدن این موجود رو داشتند، آن را به همان  اسم جن می‌شناسند. در همدان، خراسان، لرستان، کرمان و عده‌ای از عشایر مدعی شاهد مشاهده مرد آزما در محل زندگیشون بودند.

مردآزما نام نوعی جن است که مردم بلوچ معتقدند که اگر کسی از وی نترسد با او دوست می‌شود و اگر از او بترسند با ترساندن قربانی‌اش را از پا در می‌آورد.

پس شرط مهم نترسیدنه! که من و شما احتمالا بتوانیم از پس چنین موجودی بربیاییم.

در این افسانه‌ها گفته می‌شود مردآزما به صورت حیوانی اهلی بر مسافران مرد پدیدار می‌شود و ناگهانی سخن می‌گوید یا تغییر شکل می‌دهد و با این کار میزان دلاوری و مردانگی مسافر را می‌آزماید.

پس این روش خوبیه که تمامی زنان سرزمینم، مردان سرزمین‌شان را سوار بر حیوانی اهلی و نجیب کرده و آنان را راهیِ سفر نموده و با این کار عشق آزمایی کنند که شجاع دلان چه کسانی هستند.

 البته روی سخن ما با کسانی که عاشقِ وفادار هستند و تازه اول زندگی‌شان  هستند، قطعا نیست!

همچنین گفته شده است، مردآزما بیشتر در جای‌های تاریک و خلوت نمودار می‌شود ولی به کسی آسیبی نمی‌زند و به باور گروهی، در برابر افراد ترسو ظاهر نمی‌شود تا از آن‌ها آسیبی نبیند.

همچنین نقل است این داستان برای آن ساخته شده تا به افراد کم‌جرأت قوت قلب بدهند که اگر به جای تاریک یا خلوتی رفتند کمتر بترسند زیرا به آن‌ها گفته می‌شد مردآزما به افراد ترسو کاری ندارد. در واقع هیچ کس با افراد ترسو کاری ندارد!

و نکته مهم در مقابله با مردآزما این است که اگر بند شلوار یا کربندتان را محکم بگیریدموجب ناپدید شدن مردآزما می‌شود.

پس تمبون شلوار را سفت چسبیده تا دارایی‌تان بر باد نرود.

پایان

برای مطالعه سایر مطالب اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=318022
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.