کتاب سد نصرالدین منتشر شد

کتاب سد نصرالدین و نشستن پای خاطرات بچه‌های طهرون

به گزارش روابط عمومی دفتر طنز «سد نصرالدین، تهران نوشته‌های یک بچه طهرون» عنوان کتاب طنزی است به قلم امیر خیام که در ۲۵۴ صفحه نوشته شده است.

خیام در این کتاب خاطرات کودکی و نوجوانیش در محله سید نصرالدین بازار تهران را روایت کرده است. این کتاب در شمارگان ۱۲۵۰ به همت دفتر طنز در سال ۱۴۰۰ در انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و در بازار کتاب در اختیارعلاقمندان قرار دارد.

خیام متولد آبان سال ۱۳۴۱ در تهران، خیابان خیام، محله سدنصرالدین است. او از کودکی به دلیل جدایی پدر و مادرش، در کنار عمو و عمه‌هایش زندگی می‌کرد. پدرش، اصغر خیام، در قهوه خانه‌ای واقع در محله سید اسماعیل غزل‌خوانی می‌کرد و در ماه مبارک رمضان در زورخانه ها شعر و غزل می‌خواند.

عموهای خیام نیز در زمان خود شخصیت‌های به نامی بودند به همین دلیل افراد سرشناس و مشهوری در خانه‌شان رفت و آمد داشتند. یکی از دلایلی که باعث شد خیام خاطراتش را مکتوب کند همین نشست و برخاستها بود. خیام در کودکی با مرحوم محمدرضا آقاسی (شاعر) و پدرش استاد محمدحسن آقاسی هم‌نشین بوده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«از درس ریاضی و حسابان هندسه چیزی نمی‌فهمیدم. معلم ریاضی آقای دهباشی به کلاس درس آمد و مسئله روی تخته نوشت تا چشمش به من افتاد گفت: خیام بیا پای تخته و این مسئله رو حل کن. رفتم و مات و مبهوت به گچ و تخته سیاه خیره شدم. آقای دهباشی رو کرد به همکلاسیهایم و با صدای بلند گفت: خیام یک فیلسوف و منجم و ریاضیدان نابغه بوده. من نمی‌دونم برای چی اسم این مرد بزرگ روی این بچه نفهم گذاشتن!!!؟؟؟»

این کتاب قرار است روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ در صد و شصت و نهمین محفل «در حلقه رندان» رونمایی بشود.

برای خرید کتاب سد نصرالدین اینجا کلیک کنید.

پایان

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=315026
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.