معرفي کتاب گوياي «آبنبات هل‌دار»

 

کتاب گوياي «آبنبات هل‌دار» به نويسندگي مهرداد صدقي؛ نويسنده توانا و با گويندگي «ميرطاهر مظلومي» هنرمند خوب کشورمان در  762 دقيقه تهيه شده و در دسترس علاقه‌مندان است. پادکست معرفي اين کتاب خواندني و شنيدني را از اينجا گوش کنيد.

 

پادکست معرفي کتاب گوياي «آبنبات هل‌دار»

 

«آبنبات هل‌دار» اثر مهرداد صدقي است که به همت دفتر طنز حوزه هنري و انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است. اين مجموعه داستان طنزي است از زبان يک کودک بجنوردي؛ برادر اين کودک قرار است به جبهه برود. محسن، راوي داستان، فرزند آخر يک خانوادة پنج‌نفري است. آن‌ها همراه مادربزرگشان در يکي از محله‌هاي قديم بجنورد زندگي مي‌کنند. فضاي داستان سرتاسر ماجراهاي خنده‌دار و حيرت‌آور است؛ ماجراهايي که محسن آن‌ها را ايجاد مي‌کند. يکي از نقاط قوّت کتاب توانايي نويسنده در نشان‌دادن فضاي پشت جبهه‌هاست؛ نويسنده نشان مي‌دهد که چگونه مردم در اين فضا زندگي روزمرة خود را مي‌گذراندند و سرگرمي‌هاي خاص خود را داشتند. در اين داستان، نويسنده نشان مي‌دهد، در سال‌هايي که به ظاهر براي بسياري يادآور روزهاي جنگ است، بخش عمده‌اي از مردم ايران زندگي شاد و پُرماجرايي داشتند؛ زندگي‌اي همراه با خنده و سرزندگي. اين کتاب، براي کساني که از روزگار دهة ۱۳۶۰ خاطرات نوستالژيک دارند، براي نسل امروز هم، که دوست‌دارِ موقعيت‌هاي طنزِ کُميک‌اند، حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. محسن، قهرمان داستان، از روزگاري مي‌گويد که مردم با مسائل ساده شادي‌هاي بزرگي مي‌آفريدند، مثلِ اولين تجربة رفتن به سينما؛ ديدنِ اولين تلويزيون رنگي؛ تجربة حضورِ نخستين خوراکي‌هاي لوکس در خانة مردم. انجام‌دادنِ کارهاي ساده براي محسن به ماجراجويي‌هايي تبديل مي‌شود که کمتر از هفت‌خان رستم نيست؛ کارهايي مثل رفتن به مدرسه و پخش آش نذري يا پخشِ کارتِ عروسي براي محسن ماجراهايي را رقم مي‌زند که هر يک براي خوانندة کتاب دنيايي است پُر از خنده و نشاط. خلاصه اينکه براي کساني که دوست‌دار يادآوري روزهاي پُرخاطره همراه با خنديدن‌اند اين کتاب حرف‌هاي بسياري براي گفتن دارد.

مهرداد صدقي، نويسنده، طنزپرداز و مدرس دانشگاه است. از ديگر آثار وي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: آبنبات دارچيني، آخرين نشان مردي، نقطه ته خط و …

 

نسخه صوتي و ديجيتال کتاب «آبنبات‌هل‌دار» را از اينجا تهيه کنيد.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=313521
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.