بپ دریا کیست و هِلل یوس هِل یوسه چه تاثیری بر آن دارد؟

بپ دریا کیست و هِلل یوس هِل یوسه چه تاثیری بر آن دارد؟

نویسنده: زهرا بزرگی

اگر قدمتون پیچید و پیچتون گره خورد به پیچ راه‌های جنوب ایران، اون وقته که هلل یوووس هل یوسه رو با صدای دریا و باد و طوفان افسانه‌های جنوب می‌تونید زمزمه کنید.

خب می‌دونیم که هر چیز ریشه‌داری یه پدری داره، یه خواهری داره، یه مادری داره،و البته خیلی دقیق‌تر و عمیق‌تر به بحث اعمام و اخوال هم می‌رسیم. ولی خب فعلا روی سخن ما با افراد خانواده است.

چون اصالتا ما آدم‌های خانواده داری هستیم و از اون خانواده‌هاش هم نیستیم!

خلاصه اینکه دریا هم پدر داره. اون هم از اون پدرهایی که پدرِ پدرت رو در میاره. از اون سیبیل کلفت‌ها که قوس سیبیلیش هزاران بار سریال‌هایی مثل روز و روزگاری رو برات تداعی می‌کنه.

اینارو گفتیم که چی بگیم؟

که بگیم هموطن گر به دریا روی…احترام سیبیل دریا رو داشته باش.

در ماجراهای دور و دراز از افسانه‌های قدیم، از پدر دریا گفته‌اند.

از روزگار دور در باور مردم هرمزگان بوده؛ «بَپ دریا» به عنوان یک شخصیت افسانه‌ای شناخته می‌شده که در زبان مردم این منطقه «بَپ» به معنی «پدر» است و «بپ دریا» یعنی «پدر دریا».

اعتقاد مردم بر این بوده که او فرمانروای دریاست. پس لطفا در لحظه‌های خاص بهتون این حس دست نده که ژست آدم‌های کماندار رو بگیرید و سنگ پرتاب کنید که هر چه کنید به خود کنید و جواب سنگ با سنگساره!

می‌گید چرا؟ خب چون همین پدر دریا و این شخصیت والا، صورتی نازیبا و پوستی تیره دارد و اندامش با جانوران دریایی و سنگ دریا پوشیده شده و در قسمت‌هایی از بدن مانند دست و پا، باله ماهی دارد.

به اندازه کافی ترسیدید؟ یا ادامه بدیم؟ خب پس، با موضوع آزاد صلواتی بفرستید و گوش کنید.

در ادامه ماجرا گفته شده که ساکنان محلی باور داشتند که «بپ دریا» هر کسی که نزدیکش شود و مقابلش قرار بگیرد، آزار و اذیتش می‌کند و سعی می‌کند او را بکشد.

به همین خاطر بوده که خانواده‌ها به بچه‌های خود اجازه نمی‌دادند که شب‌ها به تنهایی به ساحل بروند.

البته از نظر ما چون خودشان می‌خواستند به ساحل روند و کلک رشتی بزنند و خاطرات محال رو شمال کنند و جنوب. اما شما گول نخورید.

چون پدر پشت هر روی خشن، قلبی مهربان و ترسو وجود داره. گفته شده پدر دریا از صدای آهن می‌ترسد و از شنیدن نام آلات فلزی واهمه دارد.

به همین دلیل بوده که اگر کسی با او مواجه شود باید دو تکه آهن را به هم بزند تا او را فراری دهد.

پس برای همین امر توصیه ما به شما اینکه هنگام ورود به دریا با نواختن دوعدد سرقابلمه و با ندای؛ (با ریتم لطفا) «ولک سیاه هلل یوسه بیا بیا… دلبره من خوشگله و مو مشکیه ناز میکنه ….» این شب رو برای خودتون و اطرافیانتون همیشگی کنید.

پایان

برای مطالعه سایر مطالب اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=317538
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.