استندآپ علی غریب در ویژه برنامه خندوانه و نقدهای صریح اجتماعی

استندآپ علی غریب در ویژه برنامه خندوانه و نقدهای صریح اجتماعی

شوخی با تناقض‌ها و مسائل اجتماعی یکی از موضوعاتی است که بسیاری از طنزپردازان و کمدین‌ها به آن پرداخته و در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند.

اجرای علی غریب در ویژه برنامه عید فطر خندوانه نیز چنین موضوعی را در خود داشت و اجرای او درباره رفتارها و نوع زندگی طبقه مرفه جامعه بود.

او توانست با رعایت صحیح ضرباهنگ شوخی‌های کوتاه و اجرای متناسب، از تماشاچیان خنده بگیرد و تفاوت‌های میان طبقات جامعه را بیان کند.

هر مهمانی که دعوت شدید نروید

سایر ویدیوها در نماشای دفتر طنز 

استنداپ علی غریب با نتیجه‌گیری و جمله بالا به پایان رسید.

نتیجه‌ای که با شروع مشخص (صحبت درباره مهمانی گرفتن طبقه ثروتمند) و حرکت در مسیر خطی (نقد رفتارهای آنان) بدست آمد.

در اصل غریب با بیان تناقضات بین طبقه متمول و طبقه متوسط جامعه نه تنها قبح فقر و ارزش‌های این طبقه را از بین نبرد، بلکه ایرادات موجود در فرهنگ اجتماعی ثروتمندان یا به نوعی «لاکچری» را واضح‌تر نشان داد.

انتخاب چنین موضوعی که متناسب با دغدغه‌های اجتماعی افراد است، علاوه بر ملموس بودن برای مخاطب، خنده‌ای ایجاد می‌کند که سطحی نیست و باعث می‌شود این استندآپ در ذهن بیننده باقی بماند.

اجرا بر متن اثرگذار است

علی غریب که توانسته بود مقام اول فصل سوم خنداننده شو را کسب کند، با پختگی در اجرا و تسلط بر متن و صحنه، این استندآپ را به اجرایی دیدنی و شنیدنی تبدیل کرد.

به گونه‌ای که می‌توان گفت بدون تماشا کردن اجرا، بعضی از شوخی‌ها درک نمی‌شدند و اجرا بر متن تاثیر قابل توجهی داشت.

گفتنی است با توجه به سابقه اجرای غریب در خنداننده شو، می‌توان این استندآپ ده دقیقه‌ای را اجرایی دانست که رضایت مخاطبان را بدست آورد و در کل حرفی برای گفتن داشت.

پایان

نویسنده: سارا ملاعباسی

برای مطالعه نقدهای دیگر اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=315311
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.