پولکی کیست؟

پولکی کیست؟

نویسنده: محمدحسین دهقانی ابیانه

در زندگی انسان امروز، پول نقش ویژه‌ای را بازی می‌کند و گاهی انسان برای پول نقش بازی می‌کند. این نقوش می‌توانند در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی عرضه شوند و مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند.

در گذشته‌های خیلی دور، پول به معنای امروزی وجود نداشته و تَه ماجرا، یکی کوزه‌اش را می‌داده و گاو می‌گرفته و شیر از وی می‌دوشیده و شیر را می‌فروخته و گندم می‌خریده و آرد می‌کرده و آرد را می‌فروخته و خربزه می‌خریده و می‌خورده.

از آن‌جایی که وی نان را نچسبیده و به خربزه که آب است، چسبیده است، گرسنگی بر وی چیره شده و به معدن نزدیک سکونتگاهش رفت و طلا و نقره استخراج کرد و در شهر فریاد زد:

زین پس، طلا و نقره پول هستند و هرچی دلم بخواد، باهاش می‌خرم و هیچ…. [حاوی کلمات زشت] نمی‌تونه جلوم رو بگیره؛ که کسی هم جلویش را نگرفت و اینگونه بود که طلا و نقره، پول شدند.

فلزات دیگری نیز جزو دسته پول‌ها بودند که در گذر زمان، دچار اضمحلال ارزشی شدند و الان به عنوان ظرف و از این قبیل چیزها استفاده می‌شوند.

با گذر زمان و ایجاد دولت-کشورها، دولت‌ها دیدند که اینطور نمی‌شود و کار باید حساب داشته باشد.

عده‌ای نشستند و بسیار زیاد فکر کردند و آخرش تصمیم گرفتند طلاها را در گاوصندوق بگذارند و روی کاغذی که سنّار سه شاهی نمی‌ارزید، مبلغ نوشتند و مردم هم که طبق معمول قبول کردند.

پولکی کیست؟

اما این داستان پول بود و پولکی داستان متفاوتی دارد. البته این پولکی، آن پولکی نیست و آن پولکی از سوغات اصفهان است و با چای بسیار مطبوع است و نکته منفی آن، قند بالایش است. مدنظر ما نیز پولک کوچک ماهیان نیست که با کاف تصغیر، سعی بر صغارت آن داشته باشیم.

پولکی مدنظر ما، شخص است. یک شخص که با پول، کار انجام می‌دهد. البته این کارها را معمولا باید انجام دهد ولی چون پولکی است، با پول انجام می‌دهد.

او پول می‌گیرد تا کار معمول خودش را که بابتش پول می‌گیرد، انجام بدهد و شخص پول دهنده را از کاری که انجام داده است، راضی نماید.

اگر هم راضی نبود، مشکلی نیست، پول دیگری می‌دهد تا رصایتش کسب بشود؛ به هرحال کار روی حساب است و پولکی جماعت، بیخودی پولکی نشده است.

دوز بالای پولکی، باعث می‌شود که شخص با خودش نیز این صحبت‌ها را نداشته باشد و کار خودش را نیز انجام نمی‌دهد زیرا از این جیبش به آن جیبش می‌شود که مطلوب وی نخواهد بود.

پیشنهاد ما این است که از این افراد تا حد امکان دوری شود تا اگر این مرض واگیردار است، وای کسی را نگیرد.

پایان

برای مطالعه سایر مطالب اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=318244
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.