«فراکسيون آي نَفَس‌کِش» منتشر شد

 

کتاب «فراکسيون آي نَفَس‌کِش»، منتخبي از يادداشت‌هاي طنز «فرهاد باغشمال» در روزنامه سرخاب و هفته نامه آذر پيام در فاصله سال‌هاي ?? تا ?? شمسي، منتشر شد.

 

کتاب «فراکسيون آي نفس کش» شامل ?? يادداشت طنز است که در قطع رقعي توسط «انتشارات شاني» در تيراژ نوبت اول ???? نسخه، در بهار ???? و به قيمت روي جلد ???.??? ريال منتشر شده است. ويراستاري و انتخاب مطالب «فراکسيون آي نفس‌کش» را خانم دکتر ليلاحسين‌نيا بر عهده داشته و طرح روي جلد آن از جابر اسدي است.

 

توجه به طنز روزنامه‌اي، دغدغه اصلي نگارنده است و در مقدمه کتاب به زبان کنايه و طنز، تکليف خود را با مخاطبان روشن کرده است و ماموريت طنز را هرگز قهقهه مخاطبش نمي‌داند؛ در بخشي از اين مقدمه مي‌خوانيم:

« …  باري عجالتا هنگام مطالعه، حتما ليواني آب خنک کنار دست‌تان باشد. شايد مُخ‌تان داغ کرد، شايد دل‌تان سوخت و البته شايد اصلا کَک‌تان هم نگزيد!… در هر صورت کار از محکم کاري عيب نمي‌کند، ليواني آب خنک کنار دست‌تان، کسر شَان نمي‌آورد.

و بعد اين‌که در مورد اين نوشته‌ها و از اين دست مرتکبات(!)خودم، خيلي فکر کردم که آيا واقعا ارزش کتاب شدن دارد يا نه؟ همان‌گونه که در ابتدا گفتم؛ خودم همه طنز نوشته‌هاي مطبوعاتي‌ام را صرفا يک تجربه با تاريخ و زمان مشخص مي‌دانم. ولي برخي دوستانِ نويسنده و باتجربه اين عرصه، در کنار تشويق، معتقدند که همين طنزها با تاريخ‌هاي مشخص دليلي بر ضرورت مکتوب شدن‌شان است و چه بسا نمونه چاپ آثاري از اين قبيل، بعدها قضاوت آثار طنز با اقتضائات زماني مشخص را سهل‌تر کند. باري هر چه هست، چيزي در مايه‌هاي آش خاله است که در هر حال به پاي‌تان نوشته خواهد شد. اگر هم به مذاق‌تان خوش نيامد که در بالا عرض کردم ليواني آب خنک نوش جان فرماييد.»

 

کتاب «فراکسيون آي نَفَس‌کِش» از چند روز قبل به پيشخوان کتاب‌فروشي‌ها آمده و امکان خريد اينترنتي آن نيز فراهم شده است.

 

فرهاد باغشمال، از روزنامه نگاران و طنزنويسان جوان و خوش ذوق تبريزي است که نوشته هايش در روزنامه سرخاب و هفته نامه آذرپيام  آذربايجان شرقي، مخاطبان فراواني دارد.

وي پيش از اين کتابي نيز در زمينه فرش تبريز در موسسه مطبوعاتي سخن نگاران طوبي منتشر کرده و مجموعه‌اي از مصاحبه با فعالان هنر نمايش آذربايجان را نيز در دست انتشار دارد.    / ايرنا

 

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=313380
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.