سریال چاردیواری و دردسرهایی که تمامی ندارد

سریال چاردیواری و دردسرهایی که تمامی ندارد

نویسنده: سارا ملاعباسی

یکی از سریال‌هایی ویژه نوروز ۱۳۸۹ سریال چاردیواری به کارگردانی سیروس مقدم و نویسندگی سعید آقاخانی و محسن تنابنده بود.

در این سریال که اولین کاری سیروس مقدم در سبک کمدی است، امیر جعفری، سعید آقاخانی، آتیلا پسیانی، بهنوش طباطبایی، مریم امیرجلالی و … بازی کرده‌اند.

داستان این سریال درباره جوانی به نام نادر پهلوان است که بدون اطلاع دیگران با دختری که برای ادامه تحصیل به اجازه خروج از کشور احتیاج داشت، ازدواج صوری گرده و با بازگشت دختر باید از او جدا شود و از طرفی او با خانواده خودش هم سر موضوعات دیگر درگیر است.

چنین خط روایتی که محدود به روابط آدمی مثل نادر می‌شود، موضوع سریال چاردیواری است. روابطی که غالباً او را به دردسر می‌اندازد و تا می‌خواهد از دردسر اول خلاص شود، مشکل جدیدی سر راهش قرار می‌گیرد.

از این موضوع می‌شد یک سریال در سبک درام ساخت، اما نویسندگان و کارگردان چاردیواری با نگاهی کمدی به این موقعیت‌ها و دردسرها آن را به شکل دیگری روایت کردند.

به طوری که مخاطب به بسیاری از آن موقعیت‌ها می‌خندد و بقیه‌اش را با هیجان دنبال می‌کند تا با اصل داستان همراه شود.

همچنین موقعیت‌های کمدی، شوخی‌های کلامی و تکرار بعضی تکیه‌کلام‌ها مثل «شما مگه معلم نیستی؟»، «خوب فکری کردم»، «این کلمه دو بخشه» و … از نکات مثبت این سریال است.

بازی کم‌نقص بازیگرانی مثل آتیلا پسیانی در نقش «تقی تاکسی»، سعید آقاخانی در نقش «خیری» و یا بازی امیر جعفری در نقش «نادر» این موقعیت‌ها را باورپذیرتر کرده است.

یکی از نکات مهم در سریال چاردیواری، نشان دادن طبقه متوسط و عام جامعه است. در اصل این سریال آدم‌هایی را نشان می‌دهد که زندگی معمولی دارند و تلاش می‌کنند همین معمولی بودن را حفظ کنند یا ارتقا دهند.

به همین دلیل موضوعاتی مثل احترام به بزرگتر، اهمیت خانواده، پیدا کردن مسیر درست و عاقبت دروغگویی و تهمت زدن در متن پررنگ‌تر دیده می‌شود.

آهنگسازی و موسیقی متن این سریال نیز ساخته آریا عظیمی نژاد است که به نوعی مکمل این موقعیت‌ها و فضای سریال بوده و ریتم آن را حفظ می‌کند.

گفتنی است سریال چاردیواری یکی از سریال‌های ماندگار کمدی در نوروز است که بازپخش چندباره آن از تلویزیون همچنان بیننده دارد.

پایان

برای مطالعه نقد و بررسی سایر فیلم‌های کمدی اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=317798
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.