درباره ما

دفتر طنز حوزه هنری، در سال ۱۳۷۸ به ابتکار زنده‌ یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد راه‌اندازی شد و از آن تاریخ تاکنون، با برنامه‌هایی در قالب‌ها و شکل‌های گوناگون، می‌کوشد تا در جهت ترویج و تعریف طنز درست، مفید و فاخر گام بردارد. در حال حاضر عباس حسین‌نژاد مدیر دفتر طنز حوزه هنری است. در ادامه بخشی از فعالیت‌های این دفتر به اختصار می‌آید.

شب‌های شعر طنز درحلقه رندان

شبهای شعر طنز «در حلقه زندان» نخستین و مهم‌ترین شب شعر طنز در کشور است. برگزاری این شب‌های شعر به همت زنده یاد ابوالفضل زرویی که نخستین مدیر دفتر طنز حوزه هنری بود انجام گرفت. مرداد ماه ۱۳۸۰ حوزه هنری شاهد اجتماع طنزپردازانی بود که تا پیش از آن تریبونی رسمی برای قرائت آثار خود نداشتند. البته در این باره که در حلقه رندان چه تأثیراتی بر جریان شعر رسمی طنز گذاشته است،‌ سخن بسیار است و این مختصر جای اشاره به آن نیست.

همچنین چندین سال است که دفتر طنز برگزاری جلسات استانی در حلقه رندان را نیز در دستور کار خود قرار داده است. اگر بخواهیم به شهرهایی که شاهد برگزاری جلسات در حلقه رندان در خود بوده‌‌اند اشاره کنیم، باید بسیاری از شهرهای ایران را نام ببریم!

در حال حاضر بسیاری از استان‌ها و شهرهای کشورمان شب‌های شعر طنز خود را با عناوین مستقل و منحصر به شهر و استان خود در سطوح استانی و کشوری با همکاری این دفتر برگزار می‌کنند. برای نمونه به چند مورد در این خصوص اشاره می‌کنیم:

قمپز (استان قم)، قندشکن (استان یزد)، خنداخند (اصفهان)، شکرپنیر (خراسان شمالی)، دوگوله (استان مرکزی) و …

رندان تشنه‌لب نیز عنوان شب شعری است که در در ماههای محرم و صفر برگزار می‌شود. در این برنامه شاعرانی که در طول سال از آنها شعر طنز می‌شنویم، عشق و ارادت‌شان را به سالار شهیدان در قالب اشعار آیینی‌شان متجلی می‌کنند. این برنامه نیز از سال ۱۳۸۲ در حوزه هنری برگزار می‌شود.

در حلقه رندان معمولا در آخرین یکشنبه هر ماه برگزار می‌‌شود.‌ مگر اینکه خلاف آن ثابت شود! به همین خاطر می‌توانید اخبار این برنامه را در همین سایت دنبال کنید.

کارگاه اسرار و ابزار طنزپردازی

بسیاری از علاقمندان به طنزنویسی خواهان فراگیری رموز و ظرافت‌های این فن هستند، منابع معتبر برای فراگیری محدود و معدود است. دفتر طنز با بهره‌گیری از استادان مجرب اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی طنز کرده است. تاکنون چندیدن دوره از این کارگاه توسط زنده‌یاد منوچهر احترامی، رویا صدر، محمدعلی علومی، اسماعیل امینی، ناصر فیض و یوسفعلی میرشکاک برگزار شده است.

این روزها کارگاه با حضور یوسفعلی میرشکاک در حال برگزاری است. کارگاه آموزشی طنز هر هفته یک‌شنبه‌ها ساعت ۱۷ برگزار می‌شود. جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر همین سایت را دنبال کنید یا با دفتر طنز تماس بگیرید.

دگرخند

دگرخند جلسه‌ای تخصصی برای نقد و بررسی کتاب‌ها وموضوعات مرتبط با طنز است. این جلسات معمولاً با حضور نویسنده و مؤلف کتاب و کارشناسان و منتقدین برگزار می‌شود. استادان بسیاری در مقام کارشناس در این برنامه حضور داشته‌اند. بزرگانی چون دکتر علی موسوی گرمارودی، منوچهر احترامی، دکتر بهزادی اندوهجردی، دکتر احمد جاهد، اسدالله امرایی، دکتر محمود گلزاری، عباس محبی، محمد حسن حسامی محولاتی و…

تا کنون بیش از ۱۶۵ نشست دگرخند برگزار شده‌است. این برنامه به صورت ماهیانه و معمولا در یکی از روزهای دوشنبه برگزار می‌شود. برای آگاهی از برنامه‌های آتی به بخش اخبار همین سایت مراجعه کنید.

مکتب‌خانه طنز

«ﻣﮑﺘﺐ‌ﺧﺎﻧﻪ ﻃﻨﺰ» ﻧﺎﻡ ﺳﻠﺴﻠﻪ ﻧﺸﺴﺖ‌ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻫﻤﺖ ﺩﻓﺘﺮ ﻃﻨﺰ ﺣﻮﺯﻩ ﻫﻨﺮﯼ و با مدیریت رضا ساکی ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻃﻨﺰﻧﻮﯾﺴﯽ ﺑه‌وﯾﮋﻩ نثرطنز ۲و داستان طنز ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻭﺳﺘﺪﺍﺭﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﺭﺷﺘﻪ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ. تا کنون بیش از ۹۵ جلسه از این برنامه برگزار شده‌است و طنزپردازان بسیار خوبی در همین کارگاه پرورش یافته و به دنیای طنزپردازی معرفی شده‌اند.

مکتب‌خانه طنز به صورت ماهیانه برگزار می‌شود. برای آگاهی از برنامه‌های آتی به بخش اخبار همین سایت مراجعه کنید.

محفل طنز

محفل طنز نشستی تخصصی است که معمولا ماهی یک‌بار و پس از شب شعر طنز در حلقه رندان برگزار می‌شود. پیش از این نشست با مدیریت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد برگزار می‌شد. در حال حاضر محفل طنز با گرامی‌داشت یاد و خاطره استاد ابوالفضل زرویی پس از شب شعر طنز در حلقه رندان برگزار می‌شود و در این محفل آثار طنزپردازان حاضر در جلسه نقد و بررسی می‌شود.

جشنواره

جشنواره طنز مکتوب که پس از چند دوره به طنز سوره تغییر نام یافت از دیگر رویدادهایی است که دفتر طنز در برگزاری آن همکاری و مشارکت دارد. این جشنواره در حال حاضر به صورت دوسالانه و با هدف کشف و شناسایی استعدادهای عرصه طنز و شوخ طبعی در حوزه‌های متنوع و متعدد برگزار می‌شود.

جشنواره‌های متعدد دیگری نیز در این سالها برگزار شده‌است که همراهی و همکاری ۲دفتر طنز حوزه هنری را داشته‌است. جشنوراه‌هایی چون: ایران ساخت، قندشکن، سوهان روح، تلخند و …

برگزاری مسابقات موضوعی و تخصصی در حوزه طنز و شوخ طبعی از دیگر رخدادهایی است که این دفتر به طور منظم و متناسب با موضوعات روز جهان و منطقه به آن می‌پردازد. در این خصوص به چند نمونه از موضوعات مسابقاتی که تا کنون برگزار شده اشاره می‌شود: خلیج فارس، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حمایت از مردم مظلوم غزه و یمن، بی‌کفایتی آل سعود، هجو رژِیم اشغالگر و …

انتشار آثار طنز

دفتر طنز حوزه هنری از ابتدای تاسیس خود تا کنون کتاب‌های متعددی را با انتشارات سوره مهر منتشر کرده‌است که بسیاری از این آثار با استقبال خوب مخاطبان و علاقه‌مندان به طنز و ادبیات روبرو شده‌است.

نویسندگان و طنزپردازان می‌توانند آثار طنز خود را در انواع شعر، داستان، نثر، پژوهش و … به دفتر طنز ارسال کنند. این آثار پس از بررسی توسط کارشناسان دفتر طنز برای انتشار و عقد قرارداد به انتشارات سوره مهر معرفی خواهند شد.

برنامه‌های دیگر

برنامه‌های «نور، صدا، دوربین، خنده»، «مکتب‌خانه کمدی» ، «خنده در صحنه»، «در محفل رندان»، «شب خلوت»، «حکمت شادان»، «کتاب سال طنز» و… نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در دفتر طنز برگزار ‌شده است.

برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید با شماره‌ تلفن ۸۸۹۱۸۳۰۰ – ۸۴۱۷۲۳۲۶ تماس بگیرید، یا به نشانی تهران، تقاطع حافظ و سمیه، ساختمان اداری حوزه هنری، طبقه سوم، دفتر طنز مراجعه کنید. سایت دفتر طنز هم شبانه‌روز در خدمت شماست!