دانش بنیان بودیم، آن موقع که دانش بنیان مد نبود

دانش بنیان بودیم، آن موقع که دانش بنیان مد نبود

نویسنده: محسن فراهانی
منتشر شده در نشریه دیدینو

این روزها بیشترین کلمه‌ای که مدیران و مسئولان در گوگل سرچ می‌کنند تا متوجه معنی آن بشوند «دانش بنیان» است.

البته در کنار این کلمه، عباراتی مانند «دانش بنیان چیست؟»، «دانش بونیاد را چگونه می‌نویسند؟» و «دانلود طرح پوستر و بنر دانش بنیان رایگان» هم جزو بیشترین جست‌وجوهای این چند هفته اخیر بوده است.

از آنجایی هم من ما چیزی از بقیه کمتر نداریم، این عبارت را در گوگل جست‌وجو کردیم تا ببینیم چطور می‌شود دانش بنیان را به هنر و در کل حوزه هنر ربط داد؟

متاسفانه جست‌وجوی ما بی‌نتیجه بود و هنوز هیچ سایتی با تیتر «هنر دانش بنیان» یا با استفاده از این کلیدواژه‌ها، اقدام به فروش ساعت مچی چینی و وی‌پی‌ان رایگان و داروی افزایش قد نکرده است.

پس مجبور شدیم یا به قول شما هنری‌ها برآن شدیم تا خودمان هر طور که شده یک جوری در مورد هنر دانش بنیان تولید محتوا کنیم. مهم هم نیست که نه دانش داریم و نه هنر. همین که بنیان داریم کافیست.

خیلی‌ها هم مثل ما نه دانش داشتند و نه هنر اما به خیلی جاها رسیدند. گذشت آن موقع که پروین اعتصامی می‌گفت: «خواندنی نیست نه تقویم و نه طومارش / ماندنی نیست نه بنیاد و نه بنیانش». الان طرف یک چیزی بنا می‌کند که عمرا بتوانیم من و لودر به هم تازیم و بنیانش براندازیم.

اما برویم سر اصل موضوع که همان ربط دادن هنر و دانش بنیان به یکدیگر است. همانطور که می‌دانید ما گونه‌های مختلف هنری داریم. از موسیقی و نمایش گرفته تا خطاطی و شاعری و نقاشی.

اما این هنرها را چگونه می‌توان دانش بنیان کرد؟ ما در اداره کل تحقیق و پژوهش دفتر طنز با پنج سال سابقه فروش پایان‌نامه و پروپوزال در زیرزمین‌های خیابان انقلاب، پیشنهاداتی داریم که مفت و مجانی در اختیار شما بزرگواران قرار می‌دهیم.

شعر را می‌توان روی تبلت نوشت تا دانش بنیان بشود. شاعری که هندزفری بلوتوث داشته باشد که دیگر انتهای دانش بنیانی است.

موسیقی را می‌توان با زیاد کردن صدای گیتار الکتریک دانش بنیانی کرد. آهنگسازها وقتی دی‌جی می‌شوند دانش‌ بنیان‌تر به نظر می‌رسند.

تئاتر را می‌توان با اضافه کردن نقش یک فعال استارتاپ در همه نمایش‌ها، دانش بنیان کرد. نقشی که مدام از کلمات انگلیسی استفاده کنید و مثلا به جای «شروع کنیم» بگوید «ران کنیم».

نقاشی را می‌توان با اضافه کردن یک اسمارت واچ روی مچ نقاش، دانش بنیان کرد. خطاطی را می‌توان….

البته این حرف‌ها که حرف عوام است و ما و شما می‌دانیم که دانش بنیان خیلی فراتر از تکنولوژی بنیان است. متاسفانه این روزها وقتی اسم دانش بنیان می‌‌آید ذهن‌ها می‌رود به سمت انواع و اقسام تکنولوژی.

دانش اما مبحثی گسترده‌تر از تکنولوژی است.

دانش بنیان بودیم، آن موقع که دانش بنیان مد نبود

هنر هم وقتی به وجود می‌آید که دانش وجود دارد. مهارت و علم و دانش باید در باشند تا یک اثر هنری خلق بشود.

از روزی که هنر و هنرمند وجود داشته، هنر با دانش آمیخته شده است. پس می‌توان گفت هنر دانش بنیان بود وقتی دانش بنیان بودن مد نبود.

پایان

برای مطالعه سایر یادداشت‌ها اینجا کلیک کنید

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=316548
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.