به ياد استاد ابوالفضل زرويي نصرآباد

به گزارش روابط عمومي دفتر طنز حوزه هنري صد و پنجاه و يکمين برنامه دگرخند در قالب پادکست و به صورت صوتي منتشر شد.اين نوبت از برنامه دگرخند به ياد استاد ابوالفضل زرويي نصرآباد و در دومين سالگرد درگذشت ايشان تهيه و منتشر شده است.

در بخش آغازين برنامه شعرخواني استاد زرويي را با صداي دلنشين خودشان مي‌شنويم و در ادامه فراز‌هايي از صحبت‌هاي استاد آمده‌است.در قسمت‌هاي ديگري از اين دگرخند اسماعيل اميني و اکبر کتابدار از ابوالفضل زرويي نصرآباد مي‌گويند.

در ادامه يکي از حکايت‌هاي کتاب غلاغه به خونش نرسيد به صورت نمايشي اجرا شده‌است. حسن ختام صد و پنجاه و يکمين دگرخند همانند حسن مطلع آن صداي دلنشين و شعر زيباي استاد ابوالفضل زرويي نصرآباد است.

ابوالفضل زرويي نصرآباد پايه‌گذار دفتر طنز حوزه هنري کشور و بنيان‌گذار نخستين شب شعر طنز در ايران با عنوان «در حلقه رندان» و صاحب آثار متعدد در حوزه ادبيات و طنز است که کيومرث صابري‌فومني(گل آقا) و دکتر سيدعلي موسوي گرمارودي، او را در طنزنويسي عبيد زاکاني و دهخداي روزگار ما دانسته‌اند.

وي سال‌ها به عنوان شاعر و  طنزپرداز با نشرياتي چون گل آقا، همشهري، جام جم، ايرانيان، انتخاب، زن، مهر، کيهان ورزشي و … همکاري داشته است و نوشته‌هايش در نشريات با اسامي مستعار ملانصرالدين، چغندر ميرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آميز ممتقي، ميرزا يحيي و عبدُل شناخته مي‌شود.

از ايشان آثار متعددي منتشر شده‌است که بخشي از آن عبارتند از:

«تذکرة المقامات»، «افسانه‌هاي امروزي»، «وقايع‌نامه طنز ايران»، «بامعرفت‌هاي عالم» (کتاب گوياي طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعر طنز)، «حديث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهي)، «غلاغه به خونه‌ش نرسيد» (مجموعه افسانه‌هاي طنزآميز)، «ماه به روايت آه» روايتي از زندگي و شخصيت حضرت ابوالفضل(ع)، «خاطرات سر پروفسور حسنعلي‌خان مستوفي»، «يک بغل کاکتوس»، «اصل مطلب»(مجموعه شعر طنز)،  «خرپژوهي» و…

ابوالفضل زرويي نصرآباد دهم آذرماه ۱۳۹۷در سن ۴۹ سالگي به دليل عارضه قلبي در احمدآباد مستوفي درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

شنيدن و دريافت صد و پنجاه و يکمين برنامه دگرخند

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=313547
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.