بررسي طنزپردازي و فرزانگي «شمس»

چهل‌ و ششمين نشست از «مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ شمس تبريزي»، روز چهارشنبه، دهم دي‌ماه ساعت ?? صبح با سخنراني ليلا آقاياني‌چاووشي و مجتبي اعتمادي‌نيا به صورت مجازي پخش خواهد شد. علاقه‌مندان مي‌توانند اين درس‌گفتار را از فضاي مجازي مرکز فرهنگي شهرکتاب پيگيري کنند.

 

طنز که نوعي بيان هنرمندانه و اثرگذار است، در مقالات شمس به شيوه‌هايي گوناگون به کار گرفته شده است؛ گاه در سطح زبان و به شکل واژگاني و گاه به شيوه‌هايي مفهومي‌تر و هنري‌تر مانند طنز روايي. حالت‌هاي گوناگون طنزپردازي، سخن شمس را از سويي گزنده و تند و از ديگر سو، شيرين و اثرگذار و به تعبير خود او «بامزه» کرده است. ليلا آقاياني‌چاووشي در اين درس‌گفتار، شکل‌هاي گوناگون طنز در مقالات شمس همراه با شواهد و نمونه‌هايي از متن کتاب را معرفي مي‌کند.

 

اينکه ما آدميان هر روزه‌، پيوسته در حال جدي گرفتن جهان «نمود»ها هستيم و از «بودِ» جهان به کل غافليم، مي‌تواند براي يک فرزانه که به ناپايداري و فريبندگي «نمود»ها و اصالت و واقعيت «بودِ» جهان آگاهي يافته، دستمايه طنز و شوخي قرار گيرد. از اين منظر، زندگي عموم انسان‌ها در اين جهان و نوع مواجهه‌ آنها با پديده‌ها و رويدادهاي پيرامون خود براي يک فرزانه، ماهيتي مضحک و غيرجدي دارد. فرزانه حتي گاهي نمود و کنش‌هاي خودش را نيز به اعتبار ناپايداري و فريبندگي آن‌ها، دستمايه‌ طنز و ريشخند قرار مي‌دهد. مجتبي اعتمادي‌نيا در اين درس‌گفتار، ريشه‌هاي اين قسم فرزانگي طربناک در ميراث عرفاني شمس را محل بحث و تامل قرار مي‌دهد.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=313574
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.