اکوان دیو؛ به راحتی از کنارش نگذرید

اکوان دیو؛ به راحتی از کنارش نگذرید

نویسنده: زهرا بزرگی

امروز با یکی دیگه از رمز و رازهای دریای جنوب می‌خوایم رو به رو بشیم.

مطلبی که قراره بخونید اینقدر عجیبه که اگه بی‌تفاوت از کنارش بگذرید ممکنه یه روزی دامن شما رو هم بگیره یا پاچه شما دوست عزیز. پس از کنار این ماجرا به راحتی عبور نکنید.

هشدار اول ما به شما این است که سعی نکنید هیچ وقت در کنار چشمه و دریا به خواب برید.  همان طور که می‌گویند زیر درخت گردو نخوابید و شما می‌خوابید! همانطور که می‌گویند با سرعت رانندگی نکنید و شما تخت گاز پدال را فشار می‌دهید و … خلاصه مثل تمام این‌ها لطفا این کار رو هم  انجام ندهید!

اما اگردر این حین ماجراجویی شما گُل کرد و خواستید خودی نشون بدهید و خیال غواصی به سرتون زد تا عمق دریا بروید و با ماهی‌هایی که اسمش رو حتی نمی‌دونید عکس بگیرید و پُز بدید خب بحثش جداست.

ولی اگر در گردباد دریایی گیر افتادید ما به شما راه چاره را خواهیم گفت که چه کنید. شاید اگر مسافران کشتی تایتانیک هم این راز و رمزهای دریایی را می‌دانستند دیگر رز و جکی هم وجود نداشت! بگذریم. ما که حسود نیستیم.

ولی  اگر همین شرایط برای ما پیش می‌آمد حتما و بلاشک یارمان ما را  به عنوان تخته و غریق نجاتی می‌دید و بر ما سوار می‌شد و حتی ما را به جنگ با همین اکوان دیو می‌فرستاد.

اما اکوان دیو کیست؟ ماجرا از این قرار است که اکوان دیو در دژی سنگی در ساحل دریا می‌زیسته و در دریا و خشکی‌های ساحلی توفان به پا می‌کرده است.

برخی پژوهشگران ریشه داستان اکوان دیو را بر گرفته از گردباد دریایی می‌دانند که به ناگهان از دریا سربرکشیده، کشتی‌ها را منهدم ساخته و به فاصله دور پرتاب می‌کرده است.

اکوان دیو در شاهنامه در هیئت گورخر وحشی به گله‌های اسب کیخسرو آسیب می‌رساند. رستم در نبرد با این دیو، هر بار که سوار بر رخش به او یورش می‌برد، دیو ناپدید می‌شد.

در این نبرد رستم، خسته در کنار چشمه‌ای به خواب می‌رود و در آن زمان اکوان به او می‌تازد و او را اسیر و از جا می‌کند و به رستم می‌گوید که او را به دریا افکند یا به کوهستان؟، رستم چون می‌داند که کار دیو واژگونه (برعکس) است، کوه را انتخاب می‌کند و «چون به آب افکنده می‌شود» با شنا خود را نجات می‌دهد.

بعد از آن دیو را یافته با او روبه‌رو می‌شود و برای شکست او نام خدا را بر زبان می‌آورد تا دیو جادو به کار نبندد و سر دیو را می‌برد.

«خروشید و پیچید و بانگ و غریو

ز دریا برآمد چو اکوان دیو»

پس راه‌های نجات رو دریافتید.؟ به نام خدا، شنا.

اگر هم یاد ندارید با این اوضاع مملکتی واقعا برایتان متاسف هستیم. هر ایرانی باید شنا، کمک‌های اورژانسی در هنگام زلزله و دیگر خیزش‌های ناگهانی را حتما بداند. چرا که این داستان دیو امروزه در شکل‌های مختلف نمود پیدا کرده و شما باید همیشه آماده باش باشید!

پایان

برای مطالعه سایر مطالب اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=318035
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.