آواز سرخوشانه ماشین لباسشویی؛ کتابی برای تمام روزهای سال

آواز سرخوشانه ماشین لباسشویی؛ کتابی برای تمام روزهای سال

نویسنده: سارا ملاعباسی

نظم و انضباط، قانون مداری، وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری، بخشی از صفاتی است که به مردم ژاپن نسبت داده می‌شود.

در حالیکه ادبیات نیز بیانگر بخش مهمی از فرهنگ ژاپن بوده و قابل توجه بسیاری از افراد است.

کتاب «آواز سرخوشانه ماشین لباسشویی» مجموعه اشعار طنز ژاپنی است که بخشی از مشکلات و دغدغه‌های اجتماعی مردم ژاپن را به تصویر کشیده است.

این مجموعه به همت دکتر آیت حسینی، استاد زبان و ادبیات ژاپنی دانشگاه تهران، گردآوری و ترجمه شده و از سوی نشر پرنده و با همکاری مرکز مطالعات ژاپن به چاپ رسیده است.

این کتاب مجموعه‌ای از اشعار ژاپنی در قالب «سِن ریو» است؛ قالب شعری که در مرحله اول یادآور «هایکو» می‌شود، اما با آن تفاوت‌هایی دارد.

هر چند که تفاوت سن ریو و هایکو به تفصیل در پیشگفتار کتاب توضیح داده شده، اما باید گفت این دو قالب شعری علاوه بر تفاوت در نوع نوشتار، از نظر موضوع هم تفاوت دارند.

چون به طور کلی درون‌مایه هایکو به طبیعت و ارتباط انسان با محیط طبیعی برمی‌گردد ولی سن‌ریو دغدغه‌های اجتماعی را به تصویر می‌کشد.

«آواز سرخوشانه ماشین لباسشویی» کتابی است که در ۱۲ فصل با موضوعات خانواده، تحصیل، عشق، کارمندی، زن و شوهری، پول و اقتصاد، فضای مجازی، سلامتی و بیماری، سالمندی، مرگ، کرونا و سایر موضوع‌ها و در ۲۴۷ صفحه و به صورت دو زبانه (فارسی و ژاپنی) منتشر شده است.

این اشعار گاهی خواننده فارسی زبان را به یاد کاریکلماتور می‌اندازد.

چرا که طنز ایجاد شده در اشعار بسیار ظریف بوده و با کمترین کلمات، معانی و مفاهیم زیادی را به خواننده منتقل می‌کند.

معانی که گاهی خنده‌دار و گاهی تلخ است و در عین حال مخاطب را با مسائل مختلف اجتماعی ژاپنی‌ها و تصویر کمتر دیده شده از آنها آشنا می‌کند.

اشعار کوتاه این کتاب نشان می‌دهد گاهی مرز دغدغه‌های اجتماعی انسان‌ها آنقدر باریک می‌شود که از مرزهای جغرافیایی هم عبور می‌کند و آدم‌های بسیاری را با فرهنگ‌های متفاوت به یکدیگر پیوند می‌دهد.

تصویرگر این کتاب، منیره منصوری، نیز با تصویرهای ابتدای هر فصل به خوبی فضای اشعار را به مخاطب القا کرده و بر درک خواننده اثر گذار است.

این کتاب که شامل ۴۰۰شعر کوتاه طنز بوده و اکثر آنها منتخب مسابقات و جشنواره‌های گوناگون کشور ژاپن هستند، تمرین خوبی برای کوتاه نویسی و ساختن شوخی‌های کوتاه است.

خواندن «آواز سرخوشانه ماشین لباسشویی» شاید نهایتاً یک ساعت وقت مخاطب را بگیرد، اما از آن کتاب‌هایی است که همیشه می‌توان صفحاتش را ورق زد و آن را در هر ساعت و هر روزی خواند.

چرا که دغدغه‌های گفته شده برای خوانندگانش همیشگی است و هیچگاه تکراری نمی‌شود.

چند شعر از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

– با فامیلی او، اسم خودم را صدای می‌زنم، برای امتحان

– اگر بالا برود، پایین می‌آید، منطق بورس

– پلکِ یک لایه، غبغبِ دو لایه، شکمِ سه لایه

– در دورکاری، راحت‌ترین عبارت: «صدا نمی‌آید!»

– بچه، دفترچه راهنما ندارد، راحت بزرگش می‌کنم

-در روز آفتابی، سرخوشانه آواز می‌خواند، ماشین لباسشویی

پایان

برای مطالعه معرفی و نقد سایر کتاب‌های طنز اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://dtnz.ir/?p=316833
نظر بدون فحش شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.